یادداشت / شناسه خبر: 72717 / تاریخ انتشار : 1395/10/17 17:35
|
کمیته استعدادیابی، در حد حرف

کشف خودجوش استعدادها در کشتی

اصلا «استعدادیابی» کمیته ای ندارد و در واقع تمام مسوولیت های کشف استعدادها در سراسر کشور بر دوش یک فرد قرار می گیرد.

ایران ورزشی آنلاین / ناصر انصافی مقدم /  همانقدر که مربیان برای توسعه و قوی ساختن زیربنا و کل ساختار و پیکره ورزش کشتی نقشی مهم و اساسی دارند و به همین دلیل است که آن را ورزشی «مربی محور» می دانند،‌ به همان اندازه هم استعدادها و نوگلان شکوفا نشده در کشتی، نقشی بسیار تعیین کننده برای موفقیت این ورزش پهلوانی بویژه در طولانی مدت دارند.

ایرانی ها، به دلیل داشتن جوهره، خمیرمایه و نبوغ ذاتی «کشتی»، هنر و مهارت کشتی گرفتن را خیلی خوب بلدند و همین ویژگی و اصطلاح «کشتی بلدی»‌ است که ما را از بسیاری از کشورها که استعدادی در این ورزش پهلوانی ندارند، منفک و متمایز می کند. عین همین شرایط را روس ها و اقمار آنها بویژه گرجی ها، اوکراینی ها، بلاروس ها، آذربایجانی ها، ارمنستانی ها،‌ ازبک ها، قزاق ها، قرقیزها و همچنین ترک ها، ژاپنی ها، مغول ها، بلغاری ها و چند کشور دیگر در منطقه شرق و مرکز اروپا دارند که آنها را همچون ایرانی ها اصطلاحا «کشتی بلد» می کند.

هدف از نگارش و پرداختن به این مساله، بحث استعداد و استعدادیابی در ورزش کشتی است که  مقوله ای بسیار مهم در این ورزش به شمار می رود و در بسیاری از کشورهای صاحب سبک و اصطلاحا «کشتی بلد» از جمله روسیه و اقمار این کشور به خوبی حل شده و استعدادهای کشتی در این کشورها به خوبی شناسایی می شوند لیکن در کشورمان این موضوع مهم متاسفانه در درجه چندم اهمیت قرار می گیرد!

در سال های گذشته و اخیر، کمیته ای به نام «استعدادیابی» در فدراسیون کشتی فقط ورد زبان مسوولان است که کارش در ظاهر، شناسایی و کشف استعدادهای شکوفا نشده برای ورزش کشتی و و در حد حرف است اما واقعیت مساله این است چنین کمیته ای در این فدراسیون هرگز وجود خارجی نداشته و تشکیلات سازمان یافته ای ندارد که اگر جز این بود،‌ حداقل نام کمیته استعدادیابی در کنار کمیته هایی چون مربیان، داوران، لیگ، پزشکی، اجرایی،‌ فرهنگی، انضباطی و ... موجود در سایت فدراسیون کشتی قرار می گرفت.

در حالیکه هر یک از این کمیته ها دارای مسوول، اعضا و شرح وظایفی برای خود هستند، فدراسیون کشتی برای کمیته استعدادیابی که در چارت سازمانی اش موجود نیست و فقط هر چند سال یک بار  مسوولیت آن به فردی محول می شود،‌ «حمید سیفی» عضو سابق تیم ملی کشتی آزاد ایران را به عنوان مسوول جدید این کمیته معرفی کرده است.

چند سال پیش «منصور برزگر» وقتی که از سرمربیگری و مدیریت فنی تیم های ملی کشتی آزاد ایران کنار رفت،‌ برای مدتی مسوولیت کمیته استعدادیابی را پذیرفت لیکن اتفاق خاصی برای کشف استعدادهای کشتی در کنار و گوشه ایران روی نداد. چرا که چنین کمیته ای،‌ حکم یک نیمچه کمیته یا کمیته ای فرعی و غیراصلی را در کشتی دارد. اصلا «استعدادیابی» کمیته ای ندارد و در واقع تمام مسوولیت های کشف استعدادها در سراسر کشور بر دوش یک فرد قرار می گیرد.

شرح وظایفی برای چنین کمیته ای که در آن باید چندین مربی سرشناس و توانا و تیزبین همچون کشتی روس ها و اقمار آنها، وظیفه کشف استعدادها در هر دو رشته کشتی آزاد و فرنگی در سراسر کشور را برعهده بگیرند، به درستی و به صورت شفاف تعریف نشده و اکنون این وظیفه به حمید سیفی کشتی گیر خوشنام دیروز که سابقه ای در کار مربیگری و سازندگی و شناسایی کشف استعدادها ندارد، محول شده است!

لیبک کوتاه خبر
http://iran-varzeshi.com/72717
ایران ورزشی
captcha
تازه ها
بیشتر