یادداشت / شناسه خبر: 72855 / تاریخ انتشار : 1395/10/21 15:42
|
سرمقاله روزنامه ایران ورزشی

جستاری در بحران‌های خودساخته / فوتبال روی همان پاشنه می چرخد

سعید زاهدیان / تکرار اتفاقات گذشته نشان می‌دهد فقط پست‌ها در فدراسیون فوتبال تغییر کرده و نگاه‌ها، همان نگاهی است که در 8 سال گذشته و دوران کفاشیان شاهد بودیم.

ایران ورزشی آنلاین / سعید‌ زاهد‌یان / وقتی بحران مدیریت نمی‌شود، کار به همین جا می‌کشد؛ حالا هیات رییسه فدراسیون و مهدی تاج به تکاپو افتاده‌اند تا همه چیز را به یک هفته قبل بازگردانند، به زمانی که نه مشکلی بود و نه اختلافی.
این اتفاق باید چند ماه پیش شکل می‌گرفت و مهدی تاج و هیات رییسه دور هم جمع می‌شدند و با پیش‌بینی آینده، اجازه شکل گرفتن این بحران را نمی‌دادند. از ابتدای لیگ مشخص بود که برانکو و تعدادی دیگر از مربیان به برنامه‌ریزی سازمان لیگ و وقفه‌های متوالی مسابقات اعتراض دارند. پیش از شروع مسابقات، اختلاف مشابهی شکل گرفت. برانکو با مصاحبه‌ای که به تندی امروز نبود، اردوی خارجی تیم ملی را مورد نقد قرار داد و بالا گرفتن اعتراض‌ها به تغییر برنامه‌های تیم ملی منجر شد. اگر همان زمان مدیران فدراسیون مساله را جدی می‌گرفتند و به فکر می‌افتادند تا سرمربی تیم ملی و مربیان باشگاهی را در جلسه‌ای دور هم جمع کنند، شاید امروز شاهد این ماجراها نبودیم.
حالا فدراسیون فوتبال در مخمصه‌ای جدی گرفتار شده است. مهم‌ترین چالش برای مسوولان فدراسیون، بازگرداندن کی‌روش به ایران و متقاعد کردن او برای ادامه کار است. تردیدی نیست که اهالی فوتبال - از مربیان گرفته تا مدیران و حتی روزنامه‌نگاران - خواهان ادامه کار کی‌روش هستند و در این شرایط هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد که هدایت تیم ملی باید به فرد دیگری سپرده شود. با شرایطی که پیش آمده، فدراسیون علاوه بر مشکلات مالی و مدیریت سایر بخش‌های فوتبال، یک مساله جدید حاد را پیش‌روی خود می‌بیند.
تردیدی نیست که سرانجام مهدی تاج و کی‌روش در ایران دوباره پای میز مذاکره می‌نشینند و سرمربی پرتغالی متقاعد به ادامه همکاری می‌شود چرا که در این سال‌ها استعفای کی‌روش و نارضایتی او از وضعیت تیم ملی بارها به همین شکل مطرح شده و سرانجام پایان خوشی داشته است.
فارغ از این مسائل، این چالش‌ها و این اتفاقات غیرمنتظره است که سرعت عمل را از فدراسیون فوتبال می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد که این مجموعه به اهداف بلندمدت در فوتبال فکر کند. این روزمرگی و این مدیریت بحران‌های خودساخته آنی باعث شده تا در سال‌های اخیر شاهد تغییر و تحول اساسی در فوتبال نباشیم. در دوران کفاشیان و مدیریت او بر فوتبال هم مشکلات مشابهی وجود داشت و فدراسیون در روزمرگی گرفتار بود. انتظار می‌رفت با حضور تاج در راس فدراسیون نگاه به فوتبال تغییر کند و شاهد اتفاقات تازه‌‌ای باشیم اما بعد از گذشت حدود 10 ماه از حضور تاج و هیات رییسه جدید، نه تنها تغییر چشمگیری در فوتبال شاهد نبودیم که تکرار اتفاقات گذشته نشان می‌دهد فقط پست‌ها در فدراسیون فوتبال تغییر کرده و نگاه‌ها، همان نگاهی است که در 8 سال گذشته و دوران کفاشیان شاهد بودیم.

 

لیبک کوتاه خبر
http://iran-varzeshi.com/72855
ایران ورزشی
captcha
تازه ها
بیشتر