فوتبال ایران / شناسه خبر: 74589 / تاریخ انتشار : 1396/1/29 12:45
|

در رویای آقای گلی در اروپا / گوچی، ستاره‌ی ما

وصال روحانی / گوچی در تیمی 18 گله است که کل گل‌های زده‌اش در فصل رو به پایان 2017 – 2016 از رقم 52 تجاوز نمی‌کند.

ایران ورزشی آنلاین / وصال روحانی / رسیدن هیرنفین به رده‌های بالای جدول لیگ دسته اول فوتبال هلند به واقع غیر ممکن است زیرا این تیم پس از گذشت 31 هفته از این لیگ 34 هفته‌ای به ترتیب از فاینورد و آژاکس که اول و دومند، 36 و 35 امتیاز کمتر دارد و خوشبینانه‌ترین نگاه به هیرنفین این است که بگوییم این تیم رتبه هشتمی فعلی‌اش را در جدول تا پایان فصل حفظ خواهد کرد که این هم برای تیمی که طی سالیان طولانی هیچگاه کار بزرگی را انجام نداده و جام قابل ذکری را فتح نکرده و بارها بین دسته‌های اول و دوم هلند در حال رفت و آمد بوده، دستاورد مهمی به حساب می‌آید.

سرعت عمل
آنچه برای هیرنفین کاملا امکان‌پذیر و محتمل نشان می‌دهد، کسب عنوان آقای گلی لیگ هلند است و این ماموریتی است که رضا قوچان‌نژاد برای خود تعیین کرده و دست‌بردار هم نیست. یکشنبه‌شب که هیرنفین در واپسین بازی از هفته سی و یکم لیگ هلند (اردی‌ویژه) در آمستردام میهمان آژاکس بود، گوچی یک بار دیگر سرعت عمل خود را نشان داد و در همان دقیقه نهم دروازه رقیب را فرو ریخت.بدیهی بود که آژاکس در خانه‌اش و در شرایطی که رقابتی پایاپای با رقیب سنتی و قدیمی‌اش فاینورد بر سر عنوان قهرمانی لیگ دارد، تن به چنین نتیجه‌ای ندهد و در توفانی که به قصد جبران به راه انداخت، هیرنفین 5 گل خورد و با ثبت نتیجه نهایی 5 بر یک به سود آژاکس این تیم باز هم در یک امتیازی فاینورد در صدر جدول مستقر شد و تعیین سرنوشت نهایی و ترسیم سیمای تیم قهرمان بین یکی از این دو تیم به سه هفته باقی مانده از مسابقات موکول گشت و این زمانی است که رقابت‌ها به اوج هیجان و جذابیتش خواهد رسید.


یک کار بزرگ بی‌سابقه
برای فوتبالدوستان ایرانی، البته نه رقابت فوق بلکه تلاش قوچان‌نژاد برای کسب مقام آقای گلی اردی‌ویژه اهمیت دارد و به واقع نیز باید متذکر شد که اگر این توفیق حاصل آید، کاری است که از هیچ یک از لژیونرهای سرشناس ایرانی که مدتی در فوتبال اروپا به بازی گرفته شده‌اند، سر نزده است و طیف زمانی این مهم نیز اندک نیست و بیش از 20 سال را در برمی‌گیرد. از علی دایی که در لیگ آلمان برای آرمینیابیله‌فلد، بایرن‌مونیخ و هرتابرلین کم گل نزد تا وحید هاشمیان و مهدی مهدوی‌کیا که در بوخوم و هامبورگ و هانوفر دوران پر گلی را سپری کردند و علی کریمی که طعم گلزنی را در بایرن چشید و نفراتی مثل امامی‌فر و ترابیان که در بلژیک بخت‌آزمایی کردند و علیرضا منصوریان که به لیگ یونان رفت و علی موسوی که یکی از بوندس‌لیگایی‌های ما شد و البته خداداد عزیزی و کریم باقری که اولی «کلنی» شد و دومی هم در آلمان توپ زد و هم پیراهن چارلتون انگلیس را به تن کرد، هیچ یک هرگز به کسب مقام آقای گلی این لیگ‌ها نزدیک هم نشده بودند.

نمونه‌های نزدیکتر
حتی اگر به گذشته نزدیکتر سفر کنیم و حاصل کار اشکان دژاگه را که یک مقطع در ولفسبورگ آلمان بسیار خوب کار کرد مبنا قرار بدهیم او نیز هیچگاه خواب آقای گلی را در یک لیگ اروپایی ندیده بود و اینک که به همین تیم بازگشته، به دلایلی اصولا برای آن بازی نکرده است تا رویایی را در سر بپروراند و کریم انصاری‌فرد نیز با تمامی خروش عجیبش در لیگ یونان طی دو فصل اخیر، همینطور. اما چپ پای باهوش و خراسانی هیرنفین در یک قدمی این رویای بزرگ قرار دارد و حتی اگر به آن نرسد، کارش بسیار مهم و در حد رسیدن به آن است.

فاصله‌ای به اندازه فقط یک گل
تمامی چیزی که رضا قوچان‌نژاد را تا این لحظه از مقام آقای گلی اردی‌ویژه دور نگه داشته، یک گل زده بیشتر یورگنسن، مرد اول تهاجمی تیم فاینورد است و گوچی فقط یک گل از او کمتر زده است. شاید هر گل قوچان‌نژاد دو برابر گل‌های یورگنسن ارزش داشته باشد زیرا برای هیرنفینی به دست آمده است که پیش‌تر هم از جایگاه معمولی - و حتی نازل- آن در لیگ هلند گفتیم حال آنکه یورگنسن برای تیمی 19 گل زده که از هر گوشه آن یک مهره مطرح سر برمی‌آورد و سرشار از ملی‌پوشان چند کشور و مجموعه‌ای از بهترین‌ها است. فاینورد به واقع این روزها یک بار دیگر برای قهرمانی لیگ هلند با رقیبی بزرگ از تبار خود (آژاکس) می‌جنگد و این دو تیم سال‌ها است که در کنار پی‌اس‌وی آیندهوون مثلث قدرت را در فوتبال باشگاه‌های هلند تشکیل داده‌اند و امسال نیز اول تا سومند.

اگر گوچی در فاینورد بود...
با اینکه این یک قیاس و ادعای غیرقابل اثبات است که اگر گوچی در فاینورد و آژاکس حضور داشت بسیار بیشتر از یورگنسن گل می‌زد و مقام آقای گلی‌اش را همین حالا حتمی کرده بود اما از بزرگی و اهمیت کار او همین بس که دو گلزن نخست آژاکس که دالبرگ و کلاسن هستند، از 14 و 13 گل زده فراتر نرفته‌اند و این در حالی است که تیم‌شان تا این لحظه 72 بار دروازه رقبا را فرو ریخته است و گوچی در تیمی 18 گله است که کل گل‌های زده‌اش در فصل رو به پایان 2017 – 2016 از رقم 52 تجاوز نمی‌کند.

جهانبخش هم به «او» نمی‌رسد
در همین فصل جاری و در تیم آلکمار که بسیار پرتوان‌تر و پرمهره‌تر از هیرنفین است علیرضا جهانبخش دیگر مهاجم ایرانی شاغل در اردی‌ویژه به رغم تمامی مهارت‌ها و اندازه‌های فنی بالایش از 8 گل زده فراتر نرفته و او طبعا هیچ شانسی برای آقای گلی یکی از 10 لیگ اول اروپا ندارد.  این گوچی است که چنین بختی دارد و در کوچکترین و سخت‌ترین شرایط هم امکان این توفیق مهم را برای خود فراهم آورده است. از تشنگی او در این راه همین بس که پریشب تک گلش را برابر آژاکس نه با پای تخصصی‌اش (چپ) بلکه با پای راست زد که در آن کمتر توانی را طی سال‌های اخیر یافته‌ایم و کارآیی آن اندک و شاید فقط یک دهم توانایی پای چپ او باشد.

 

 

لیبک کوتاه خبر
http://iran-varzeshi.com/74589
ایران ورزشی
captcha
تازه ها
بیشتر