فوتبال ایران / شناسه خبر: 75273 / تاریخ انتشار : 1396/3/22 23:37
|

مقدماتی جام جهانی در آسیا/ دردسرهای صعود برای کره جنوبی و ژاپن

بعد از صعود تیم ملی ایران به جام جهانی، سه شنبه هشت تیم دیگر آسیایی برای صعود رو به رو می شوند.

ایران ورزشی آنلاین / چهار بازی سه‌شنبه مقدماتی جام جهانی در آسیا می‌تواند تکلیف تعداد زیادی از تیم‌های دو گروه را روشن کند. کره جنوبی که به دنبال نهمین صعود متوالی به جام جهانی است، در دوحه مقابل قطر قعرنشین به دنبال سه امتیاز است. کاروان این تیم بعد از مناقشات اخیر خاور میانه مجبور شد از دبی به کویت برود و از آنجا به دوحه پرواز کند.

در شروع مسابقات کره جنوبی یکی از بخت‌های اصلی صعود محسوب می‌شد، با این حال عملکرد ضعیف ماه‌های اخیر تردیدهایی بوجود آورده که ممکن است این تیم برای اولین بار از سال 1982 در صعود ناکام شود. اولی اشتیلیکه، سرمربی آلمانی کره بابت عملکرد تیمش تحت فشار قرار دارد و یک نتیجه ضعیف در دوحه می‌تواند به قیمت اخراج او تمام شود.

کره جنوبی هفته گذشته در بازی دوستانه مقابل عراق نمایش پرانتقادی داشت و در حالی به تساوی بدون گل رسید که حتی یک ضربه هم به سمت چهارچوب حریف نداشت. سون هیونگ مین که فصل گذشته توانست 21 گل برای تاتنهام بزند، درباره این بازی می‌گوید: «مقابل عراق نتیجه خوبی نگرفتیم، ولی تیم جو خوبی دارد. من هم مقابل عراق خوب نبودم، ولی ما به خوبی برای بازی با قطر آماده شده‌ایم و می‌دانیم این بازی چه اهمیتی دارد.»

بر خلاف کره جنوبی که با 13 امتیاز در رقابت صعود حاضر است، قطر 4 امتیازی هیچ بختی برای صعود مستقیم ندارد، ولی در صورت پیروزی می‌تواند امید کوچکی را برای رسیدن به رتبه سوم و صعود به پلی‌آف زنده نگه دارد. بازی رفت دو تیم در خاک کره با برتری 3 بر 2 تیم میزبان به پایان رسید.

آخرین امیدهای چین و لیپی

در دیگر بازی گروه A سوریه در مالزی میزبان چین است. دو تیم به ترتیب 8 و 5 امتیاز دارند و هنوز از نظر ریاضی بخت صعودشان کاملا از دست نرفته است. چین در بازی رفت غافلگیر شد و با یک گل مقابل سوریه شکست خورد، با این حال این تیم بعد از حضور مارچلو لیپی متحول شده و امیدوار است در این بازی به سه امتیاز برسد.

مربی مشهور ایتالیایی بعد از برد 8 بر یک هفته گذشته تیمش مقابل فیلیپین درباره این بازی گفت: «شکست دادن سوریه کاملا در توان ماست. اگر قرار باشد در خانه و خارج از خانه به سوریه ببازیم، پس لیاقت ما حذف شدن است.»

غیبت چند بازیکن کار چین را سخت‌تر کرده است. چشم ژنگ ژی، کاپیتان تیم در یکی از تمرینات اخیر آسیب دید و غایب است. یو دابائو، زننده گل پیروزی چین مقابل کره جنوبی هم مصدوم است و به بازی نمی‌رسد. می فانگ، مدافع میانی تیم هم به دلیل محرومیت غایب است. لیپی درباره این وضعیت گفت: «به بازیکنانم گفتم خودشان را باور داشته باشند. هنوز سه بازی مانده و چاره‌ای جز بردن تمام آنها نداریم. می‌دانم که شرایط سختی است، ولی تا زمانی که امیدی باقی باشد، با تمام وجود تلاش می‌کنیم.»

سوریه هم برای این بازی غایبینی دارد، با این حال هفته گذشته موفق شد مقابل ژاپن به تساوی یک بر یک برسد.

 

هشدار هلیلودزیچ قبل از سفر به تهران

ژاپن، صدرنشین گروه B هم برای حفظ موقعیت برترش نیاز به پیروزی مقابل عراق دارد. با برد 3 بر 2 استرالیا مقابل عربستان سه تیم در صدر این گروه 16 امتیازی هستند و ژاپن که یک بازی کمتر انجام داده، فرصت دارد خودش را از آن دو تیم جدا کند.

عراق 4 امتیازی هرچند حذف شده است، ولی در ورزشگاه دستگردی با حضور هوادارانش حریف آسانی برای ژاپن نخواهد بود. هلیلودزیچ، سرمربی ژاپن بعد از تساوی یک بر یک هفته گذشته مقابل سوریه به بازیکنانش هشدار داد که نباید هیچ حریفی را ساده بگیرند؛ «در نیمه اول برخی بازیکنان بازی را ساده گرفته بودند. من نمی‌توانم این را بپذیرم. فکر می‌کنم جدیت و کیفیت حریف آنها را غافلگیر کرد.»

سرمربی اهل بوسنی بعد از این بازی که به قیمت مصدومیت شینجی کاگاوا، هافبک دورتموند به پایان رسید، اضافه کرد: «همه در ژاپن فکر می‌کنند که بدون هیچ مشکلی به جام جهانی صعود می‌کنیم. ولی به همه هشدار می‌دهم که ما کار آسانی نداریم.»

 

شروع بائوسا روی نیمکت امارات

امارات هم که از رقابت صعود جا مانده، با سرمربی جدیدش ادگار بائوسا در بانکوک فقط باید به سه امتیاز برسد. امارات با 9 امتیاز هنوز امید اندکی برای کسب رتبه سوم و رسیدن به پلی‌آف دارد، در حالی که تایلند با یک امتیاز در قعر جدول است و حذف شده.

امارات با دو شکست متوالی مقابل ژاپن و استرالیا از صدر جدول فاصله گرفت؛ ناکامی‌هایی که به قیمت استعفای مهدی علی تمام شد و فدراسیون فوتبال این کشور سراغ سرمربی سابق آرژانتین رفت. ماموریت بائوسا علاوه بر گرفتن حداکثر امتیازات در سه بازی باقی‌مانده مقدماتی جام جهانی، آماده کردن تیم برای جام ملت‌های آسیای 2019 است که در این کشور برگزار می‌شود.

امارات در اولین بازی‌اش با هدایت این مربی جدید هفته گذشته در بازی دوستانه لائوس را 4 بر صفر شکست داد. محمد عبدالرحمان، هافبک العین در این بازی محروم است، ولی بائوسا روی خلاقیت برادرش عمر حساب کرده است. این مربی همچنین سه مدافع اصلی‌اش، اسماعیل احمد، عبدالعزیز هیکل و ولید عباس را به دلیل مصدومیت در اختیار ندارد.

او در کنفرانس مطبوعاتی جنجالی روز گذشته که اجازه صحبت با رسانه‌های قطری را پیدا نکرد، گفت: «مطمئنم که در تیم امارات می‌توانم بهتر از آرژانتین عمل کنم. 12 روز برای آماده‌سازی وقت داشتم، در حالی که می‌خواستم تیم را یک ماه در اختیار داشته باشم. ولی در همین 12 روز هم به سختی کار کردیم. در تمرینات با بازیکنان صحبت کردم و آنها هم خودشان را تطبیق دادند. بازی با لائوس کمک می‌کند آماده‌ترین‌ها را انتخاب کنم. بازی سختی با تایلند داریم، ولی ما آماده‌ایم.»

 

لیبک کوتاه خبر
http://iran-varzeshi.com/75273
ایران ورزشی
captcha
تازه ها
بیشتر