ورزش بین الملل / شناسه خبر: 75509 / تاریخ انتشار : 1396/4/19 19:43
|

ستاره‌هایی که مورینیو پراند

کارنامه مورینیو پر از نتایج درخشان است، ولی او در این مسیر ستاره های زیادی را هم قربانی کرده است.

ایران ورزشی آنلاین / روملو لوکاکو که با رقم بالایی از اورتون به منچستریونایتد منتقل شد، بازیکنی است که پیش از این در چلسی از طرف مورینیو طرد شده بود. مهاجم بلژیکی اولین بازیکن مستعدی نیست که مورینیو کنار می‌گذارد و مربی پرتغالی در اینتر و رئال مادرید هم سابقه تصمیمات مشابهی دارد. او اگرچه استاد تاکتیک است، ولی در تشخیص استعدادها سابقه درخشانی ندارد. این گزارش اشتباهات مورینیو در انتخاب بازیکن را بررسی کرده است.

چلسی (2004- 2007) - واگذاری تیاگو

 

وقتی مورینیو از پرتغال به چلسی رفت، تیاگو هم در چمدانش بود. هافبک 23 ساله پرتغالی در فصل اول بازی‌های درخشانی داشت، ولی تابستان بعد به لیون فروخته شد تا مسیر انتقال مایکل اسین هموار شود. سان گزارش می‌دهد که مربی پرتغالی بعدا اعتراف کرد که فروش تیاگو «اشتباه بزرگی» بوده است. او در ادامه مسیرش به یکی از بهترین هافبک‌های اروپا تبدیل شد و با لیون دو بار قهرمان فرانسه و با آتلتیکو یک بار قهرمان اسپانیا و یک بار قهرمان لیگ اروپا شد.

مورینیو در این دوره روبن را هم فروخت. بال هلندی نمایش درخشانی داشت، ولی ژوزه به خاطر مصدومیت‌های زیادش او را با 35 میلیون یورو به رئال مادرید فروخت. روبن در ادامه مسیر به یکی از بهترین بازیکنان جهان تبدیل شد و 13 جام معتبر به دست آورده است.

مورینیو به روبرت هوت هم فرصتی نداد و کاروالیو و گالاس را به او ترجیح داد. مدافع آلمانی که در سال 2006 از چلسی جدا شد، ده سال بعد با لستر قهرمان انگلیس شد. البته هوت قبل از آن در استوک دوره موفقی نداشت.

مورینیو در اولین دوره حضورش در لندن پائولو فررا را به گلن جانسون ترجیح می‌داد و مدافع راست انگلیسی را به پورتسموث قرض داد. او به یکی از بهترین مدافعان لیگ برتر تبدیل شد، به تیم ملی رسید و در لیورپول به بازیکن اصلی تبدیل شد.

اینتر (2008 – 2010) - بی‌توجهی به بونوچی

 

لئوناردو بونوچی 20 ساله که دوره قرضی‌اش در ترویزو به پایان رسیده بود به اینتر آمد. مورینیو پتانسیل این مدافع آینده‌دار را تشخیص نداد و و او را به لاتزیو و بعد از آن پیزا قرض داد. با وجود بازی‌های خوب بونوچی، مورینیو در سال 2009 او را به باری فروخت. امروز او یکی از بهترین مدافعان جهان است و در یوونتوس به افتخارات بسیار زیادی رسیده.

مکسول هم سه فصل درخشان به عنوان مدافع چپ و هافبک در این تیم داشت، ولی مورینیو در سال 2009 او را به بارسا فروخت، در حالی که هنوز 28 سال بیشتر نداشت. مدافع برزیلی بعد از آن با بارسا دو بار قهرمان لالیگا و یک بار قهرمان لیگ قهرمانان شد و در پاری سن ژرمن هم افتخارات زیادی به دست آورد.

رئال مادرید (2010 – 2013) - تبعید آرژانتینی‌ها

 

ازکیل گارای که در سانتاندر چهره شده بود، در فصل 2010-2009 تحت هدایت پلگرینی نمایش خوبی با پیراهن رئال داشت. ولی این مدافع آرژانتینی با آمدن مورینیو به انتخاب چهارم دفاع میانی بعد از راموس، پپه و واران تبدیل شد. او خیلی کم فرصت بازی داشت تا یک سال بعد به بنفیکا برود. او با عقاب‌ها قهرمان پرتغال شد و دو بار به فینال لیگ اروپا رسید. گارای با زنیت قهرمانی روسیه را هم تجربه کرد.

یک آرژانتینی دیگر هم در رئال نتوانست تحت هدایت مورینیو موفق باشد. فرناندو گاگو. زوج میانه زمین آلونسو و خدیرا بودند و او در فصل 2011-2010 لالیگا فقط یک بار در ترکیب اصلی بازی کرد. او به رم قرض داده شد و بعدا والنسیا او را خرید. گاگو مصدومیت‌های زیادی داشت و دو سال بعد از ترک رئال توانست اوج بگیرد. او در بازگشت به بوکا دو بار قهرمان آرژانتین شد. گارای و گاگو امروز بازیکنان اصلی تیم میل آرژانتین هستند و در دو فینال جام جهانی 2014 و کوپا 2015 حضور داشتند.

چلسی (2015-2013) - هدر دادن لوکاکو، دی‌بروین و ماتا

 

دومین دوره حضور مورینیو در چلسی موفقیت دوره اول را نداشت و او فرصت استفاده از بازیکنان مستعد زیادی را هم از دست داد.

دی‌بروین بعد از یک فصل درخشان در برمن (2013-2012) قرار بود در چلسی یکی از بازیکنان مهم تیم باشد. ولی تا میانه فصل حتی یک بار هم در ترکیب اصلی قرار نگرفت. مورینیو تصمیم گرفت او را به قیمت 22 میلیون یورو به ولفسبورگ بفروشد. دی‌بروین در فصل 2015-2014 اوج گرفت تا منچسترسیتی با پرداخت 75 میلیون یورو او را به انگلیس برگرداند و فصل گذشته یکی از بهترین‌های لیگ برتر بود.

در زمستان 2014 مورینیو خوان ماتا را هم با 46 میلیون یورو به منچستریونایتد فروخت؛ بازیکنی که فصل پیش از آن بهترین بازیکن چلسی بود. هافبک اسپانیایی در منچستر به یک بازیکن کلیدی تبدیل شد و با این تیم تا امروز یک قهرمانی جام حذفی، جام اتحادیه و لیگ اروپا به دست آورده است. البته آخری با حضور مورینیو به دست آمد که قطعا از تصمیم آن زمانش برای فروش ماتا پشیمان است.

لوکاکوی 19 ساله در دوره قرضی‌اش در وست‌برام عالی بود و در لیگ برتر 17 گل زد. با این حال مورینیو در سال 2013 تشخیص داد که او را واگذار کند. لوکاکو در دوره قرضی‌اش در اورتون 15 گل زد، ولی مورینیو باز هم علاقه‌ای به استفاده از او نشان نداد و او را با 35 میلیون یورو به این باشگاه لیورپولی واگذار کرد. لوکاکو در سه سال گذشته در 133 بازی 71 گل زد تا مورینیو او را با پرداخت 85 میلیون یورو به منچستریونایتد منتقل کند!

داوید لوئیز هم بازیکنی بود که مورینیو واگذار کرد، ولی چلسی بعدا او را از پاری سن ژرمن دوباره خرید. مدافع برزیلی که در فرانسه جام‌هی زیادی برد، فصل گذشته یکی از بازیکنان کلیدی چلسی در راه قهرمانی لیگ برتر بود.

آندره شورله را مورینیو به محض آمدن به چلسی خرید و در 18 ماه 65 بار از او استفاده کرد، ولی ناگهان تصمیم گرفت او را به ولفسبورگ بفروشد. او با ولفسبورگ و دورتموند دو بار قهرمان جام حذفی شده و با تیم ملی آلمان هم در سال 2014 قهرمان جهان شد.

رایان برترند هم به آستون‌ویلا و بعد ساوتهمپتون قرض داده شد. ساوتهمپتون در سال 2015 این بازیکن را به طور قطعی خرید و او در فصل 2015-2014 در تیم منتخب لیگ برتر قرار گرفت و به تیم ملی انگلیس رسید.

مورینیو چند ماه پیش از برکناری چند بازیکن کلیدی چلسی را هم واگذار کرد. پیتر چک راهی آرسنال رقیب شد، ولی چند ماه بعد با مصدومیت کورتوا جای خالی او کاملا احساس شد. دروازه‌بان اهل چک بیشترین درصد مهار شوت را دارد. فیلیپه لوئیز هم به دستور این مربی به آتلتیکو برگشت و حالا یکی از بهترین مدافعان کناری اروپا است.

مورینیو محمد صلاح را به رم، کوادرادو را به یووه و موزز را به وستهم قرض داد و در قرارداد هر سه بازیکن بند فروش وجود داشت. مهاجم مصری دو فصل درخشان در ایتالیا داشت و به تازگی به 42 میلیون یورو به لیورپول منتقل شده. هافبک کلمبیایی در یووه درخشید و قهرمانی ایتالیا را تجربه کرد. هافبک نیجریه‌ای هم توانست در ترکیب تیم کونته جا بیفتد و یکی از بازیکنان اصلی چلسی در قهرمانی فصل گذشته لیگ برتر بود. 

کلیدواژه

ژوزه مورینیو

روملو لوکاکو

آرین روبن

کوین دی بروین

چلسی

منچستریونایتد

کانال تلگرام ایران ورزشی
captcha