فوتبال ایران / شناسه خبر: 75512 / تاریخ انتشار : 1396/4/20 12:41
|
رامین از دایره راحتی بیرون پرید

رضاییان؛ وسوسه شنا در اقیانوس

آرمن ساروخانیان / این عکس تمام ماجرای انتقال رامین را خلاصه می‌کند. آخرین لژیونر فوتبال ایران از سخت‌ترین مسیر به فوتبال اروپا رسید.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان / سایت باشگاه اوستنده بلژیک سرانجام خبر انتقال قطعی رامین رضاییان را منتشر کرد. برای این خبر عکسی انتخاب شده که مدافع تیم ملی را در حال سر زدن جلوی پای مهاجم نشان می‌دهد. استوک‌های حریف فاصله‌ای با صورتش ندارند، با این حال سرش را عقب نکشیده و زودتر به توپ ضربه زده.

این عکس تمام ماجرای انتقال رامین را خلاصه می‌کند. آخرین لژیونر فوتبال ایران از سخت‌ترین مسیر به فوتبال اروپا رسید. تابستان گذشته قرار بود به ریزه اسپور برود، ولی این انتقال نافرجام ماند و به پرسپولیس برگشت. البته جایگاه سابقش را به دست نیاورد و برانکو هرگز او را نبخشید، پس قبل از پایان فصل کارش با این تیم تمام شد.
مدافع راست سابق تیم ملی برای لیگ هفدهم می‌توانست یکی از رقیبان پرسپولیس را انتخاب کند و دستمزد خوبی هم بگیرد. استقلال گزینه جنجالی‌تر بود و تیم‌های صنعتی انتخابی کم‌دردسر. رامین اما برای دومین بار بختش را برای بازی در اروپا امتحان کرد. در 27 سالگی این می‌توانست آخرین فرصت باشد. او در اردوی تمرینی اوستنده در هلند حاضر شد و توانست خودش را به کادر فنی ثابت کند. کلمه «تی» (به معنای بازیکن تستی) از روی پیراهنش حذف شد و شماره 24 به او تعلق گرفت.  درباره این انتقال حرف و حدیث‌های زیادی به وجود آمد. انتقاد اصلی این بود که چرا بازیکن ثابت تیم ملی باید برای تست دادن به یک تیم بلژیکی برود. قطعا این بهترین راه رفتن به فوتبال اروپا نبود، ولی برای رامین تنها راه بود. ارتباطات ضعیف فوتبال ایران و مدیران برنامه‌ها در این سال‌ها انتقال به فوتبال اروپا را بسیار دشوار کرده و رضاییان برای تجربه بازی در اروپا ریسک حضور در تمرین آزمایشی را پذیرفت.
رسانه‌های بلژیک خبر دادند که او به بروژ و خنت هم پیشنهاد شده بود، ولی ظاهرا آنها نیازی به مدافع راست نداشتند. اوستنده مشهورترین تیم بلژیک نیست، ولی فصل گذشته در لیگ چهارم شده و در  دور سوم مقدماتی لیگ اروپا بازی خواهد کرد.
رامین با عبور از پیشنهادهای وسوسه‌کننده داخلی «دایره راحتی» (کامفورت زون) را رها کرد و برای پیشرفت فوتبالش حاضر شد قدم به فضایی غریبه بگذارد. دستمزد او قطعا کمتر از لیگ ایران خواهد بود و ممکن است زمان بازی کمتری داشته باشد، ولی این ریسک‌پذیری نشانه بلوغ نسلی است که می‌خواهد ماجراجویی کند و به مرزهای جدیدی برسد. پیش از این هدف از بازی در جام جهانی رسیدن به فوتبال اروپا بود، ولی با رقابت فشرده این روزهای تیم ملی حالا بازیکنان به اروپا می‌روند تا در جام جهانی بازی کنند.  لیگ ایران به تالابی می‌ماند که ماهی‌هایش از امواج سنگین در امانند، ولی بعد از تجربه کار با کی‌روش می‌خواهند شنا در اقیانوس را هم تجربه کنند. بزرگترین مانع موفقیت تیم ملی در جام‌‌های جهانی تجربه بین‌المللی پایین بازیکنان ایرانی بوده. نسل جدید اما می‌خواهد نامش را روی نقشه فوتبال جهان ثبت کند. مرارت‌های بازی در اروپا شاید رمز موفقیت شاگردان کی‌روش باشد.

 

 

کلیدواژه

رامین رضاییان

اوستنده

کانال تلگرام ایران ورزشی
captcha