ورزش بین‌الملل / شناسه خبر: 75661 / تاریخ انتشار : 1396/5/10 19:10
|

سیر تحول منچسترسیتی و پاری‌سن‌ژرمن / اعتبار به لطف دلارهای نفتی

سیتی با خریدهای تابستانی اش بخت اول قهرمانی لیگ برتر انگلیس در فصل جدید محسوب می شود و پاری سن ژرمن با خرید نیمار برای قهرمانی اروپا دورخیز کرده است.

ایران ورزشی آنلاین / 10 سال زمان چه تغییراتی که نمی‌تواند ایجاد کند. 10 سال پیش، منچسترسیتی و پاری‌سن‌ژرمن فصل را در میان تیم‌های متوسط و پایین جدول لیگ‌هایشان به پایان رساندند و به ترتیب چهاردهم و پانزدهم شدند و سیتی که آن زمان زیر نظر استوارت پیرس قرار داشت و برترین گلزنش هم کسی مانند جویی بارتون و جورجوس ساماراس بود، پیش از هر فصل جزو کاندیداهای سقوط به چمپیونشیپ (دسته دوم فوتبال انگلیس)  بود و رسیدن به رقابت‌های اروپایی هم برایش یک رویای دست نیافتنی به نظر می‌رسید. پاریسی‌ها هم که در شرایطی مشابه یک تیم نه‌چندان پرزرق و برق در نیمه پایین جدول لوشامپیونا بودند مدت کوتاهی زیر نظر گی لاکومب و پل لوگوئن قرار داشتند و به ندرت پیش می‌آمد که در فرصت‌های معدود حضورشان در رقابت‌های اروپایی کاری تحسین برانگیز انجام دهند. تحولی بزرگ اما در انتظار هر دو باشگاه بود، انقلابی که بودجه‌اش از جیب مالکان عربی ساکن امارات و قطر تأمین می‌شد. 10 سال از روزی که پای اعراب به منچستر باز شد می‌گذرد و حالا تیم آبی‌پوش این شهر زیر نظر پپ گواردیولا، یکی از بهترین مربیان دنیا قرار دارد و تابستان امسال 220 میلیون پوند صرف خرید بازیکنان جدید کرده است تا شانس خود را برای بردن لیگ قهرمانان اروپا  امتحان کند. پاری‌سن‌ژرمن هم از زمانی که قطری‌ها مالک این باشگاه شدند، بر فوتبال فرانسه سیطره داشته‌ و حالا در تلاش است دامنه افتخاراتش را به خارج از مرزهای فرانسه گسترش دهد. هر دو باشگاه تا الان توانسته‌‌اند به بخشی از اهداف‌شان برسند اما هنوز کلی هدف دیگر دارند که محقق نشده است و تحقق آنها را در گرو درو کردن ستاره‌های فوتبال می‌دانند؛ کاری که پاری‌سن‌ژرمن با خرید تاریخی نیمار از بارسلونا قصد دارد انجام دهد. به همین بهانه نگاهی می‌اندازیم به گذشته، حال و آینده دو باشگاهی که اهداف جاه‌طلبانه‌ای در سر دارند.

وضعیت دو باشگاه در سال 2007 چگونه بود؟

منچسترسیتی: فصل 7-2006 برای من‌ستی پنجمین فصل متوالی حضورش در لیگ برتر بود که نشانه‌ای قابل توجه برای رسیدن این تیم به ثباتی نسبی بعد از صعود و سقوط‌های مکرر در دهه‌های 80 و 90 بود. هواداران من‌سیتی دیگر به زندگی زیر سایه همشهری متمول و پرآوازه‌شان منچستریونایتد که آن فصل قهرمان لیگ شدند، عادت کرده بودند و بدتر از آن این بود که در هر دو شهرآورد رفت و برگشت لیگ به آنها باخته بودند. با هدایت پیرس، من‌سیتی آن فصل چهاردهم شد و تنها 4 امتیاز بالاتر از منطقه سقوط قرار داشت، با تیمی که شامل بارتون، داریوژ واسل، دنی میلز، ریچارد دان و استفن ایرلند بود. تابستان سال 2007 با انتقال مالکیت باشگاه به تاکسین شیناواترای تایلندی، اوضاع سیتی که اسون گوران اریکسون را به‌عنوان سرمربی جدیدش استخدام کرد بهتر شد.

پاری‌سن ژرمن: فصل 7-2006 در ذهن هواداران به‌عنوان یکی از تلخ‌ترین فصول تاریخ‌ باشگاه‌شان به ثبت رسیده است چون آنها با 9 امتیاز اختلاف نسبت به منطقه سقوط جدول، پانزدهم شدند. آن جایگاه نشانه‌ای محرز از بی‌ثباتی در تیم پایتخت فرانسه بود چون این تیم سه سال قبل از آن نایب قهرمان شده بود اما پس از آن به تدریج سیری نزولی را در پیش گرفت که دیگر نمی‌توانست به مراحل پایانی رقابت‌های اروپایی راه پیدا کند.

تغییرات مکرر مربیان در پارک دو پرنس هم بر این بی‌ثباتی دامن زد. در آن فصل که پائولتا و ژروم روتن، بهترین‌های تیم با میانگین سنی بالای پاری‌سن‌ژرمن بودند، لیون بر فوتبال فرانسه حکمرانی می‌کرد و هفت بار پیاپی قهرمان لوشامپیونا شد. پاریسی‌ها نسبت به لیون همان احساسی را داشتند که من‌سیتی سال 2007 نسبت به یونایتد.

 

 

تحول دو باشگاه چه زمانی رخ داد؟

منچسترسیتی: سیتی برای تحولی که این باشگاه را زیر و رو کرد، خیلی انتظار نکشید. روز نخست سپتامبر سال 2008 روزی است که برای همیشه در یاد هواداران این باشگاه خواهد ماند چون روزی بود که گروه سرمایه‌گذاری و توسعه ابوظبی به ریاست شیخ منصور بن زیاد آل نهیان باشگاه را با قراردادی به ارزش 200 میلیون یورو از شیناواترا خرید. بلافاصله سرمایه‌گذاری اماراتی‌ها برای تقویت تیم آغاز شد و آنها با پرداخت 5/32 میلیون پوند برای خرید روبینیو از رئال مادرید، نه تنها پاسخی قاطع به ولخرجی‌های چلسی رومن آبراموویچ دادند بلکه رکورد نقل و انتقالات را در فوتبال انگلیس جابه‌جا کردند. آنها خیلی سریع هم نتیجه این سرمایه‌گذاری را گرفتند و تیم در رده دهم فصل را به پایان رساند.

پاری‌سن‌ژرمن: باشگاه فرانسوی برای پر شدن خزانه‌اش با پول اعراب قطر کمی بیشتر انتظار کشید چون انتقال مالکیتش به گروه سرمایه‌گذاری ورزشی قطر به ریاست ناصر الخلیفی در سال 2011 صورت گرفت. به محض ورودشان، قطری‌ها اعلام کردند که می‌خواهند تیمی با ظرفیت قهرمانی در لیگ قهرمانان و سلطه بر فوتبال داخلی فرانسه بسازند. به این ترتیب PSG‌ به قلمرو تیم‌های متمول دنیا وارد شد طوری که به محض قرار گرفتن یک بازیکن در دسترس‌اش او را بدون هیچ مشکل مالی تصاحب می‌کرد و خاویر پاستوره، مکسول، الکس، تیاگو موتا، بلیز متویدی و ژرمی منز جزو آنها بودند. در اواسط فصل 12-2011 باشگاه کارلو آنچلوتی را به‌عنوان سرمربی استخدام کرد و به این ترتیب در فصل نخست حضور مالکان قطری‌اش نایب قهرمان شد.

 

اوضاع باشگاه‌ها چگونه تغییر کرد؟

منچسترسیتی: سیتی با سرمایه هنگفت شیخ منصور هیچ ابایی از بیرون کشیدن دسته چکش برای خرید ستاره‌ها نداشت و با پول‌های او تیمی با قابلیت فتح لیگ برتر ساخت. ژو، وینسنت کمپانی، شان رایت فیلیپس، وین بریج، کرگ بلامی، نایجل دی‌یونگ، گرت بری، جولئون لسکات، امانوئل آدبایور، کارلوس توس و روکه سانتا کروز جزو اولین گروه ستارگانی بودند که وارد من‌سیتی شدند. در سال‌های 2010 و 2011، موج دوم ستاره‌ها، یحیی توره، داوید سیلوا، کولاروف، ‌ژکو، آگوئرو، نصری و میلنر آمدند و یک مربی بزرگتر مانند روبرتو مانچینی روی کار آمد تا تیمی بسازد که در پایان فصل به سلطه منچستریونایتد بر لیگ برتر پایان می‌دهد. من‌سیتی قبل از ورود شیخ منصور در تمام تاریخش دو قهرمانی در لیگ، 4 قهرمانی در جام حذفی و دو قهرمانی در جام اتحادیه کسب کرده بود در حالی که پس از ورود او در بازه زمانی به مراتب کوتاه‌تر دو قهرمانی در لیگ، یک قهرمانی در جام حذفی و دو قهرمانی در جام اتحادیه کسب کرد.

پاری‌سن‌ژرمن: ​تیم فرانسوی پیش از انتقال مالکیتش به قطری‌ها دو قهرمانی در لوشامپیونا، 8 قهرمانی در جام حذفی، 3 قهرمانی در جام اتحادیه و یک قهرمانی جام برندگان جام اروپا داشت و از سال 2011 که ناصر الخلیفی ریاست این باشگاه را برعهده گرفته است، 4 قهرمانی در لیگ، 3 قهرمانی در جام حذفی و 4 قهرمانی در جام اتحادیه کسب کرده است.

 

دو باشگاه الان چه جایگاهی دارند؟

منچسترسیتی: طبق گزارش نشریه فوربس، منچسترسیتی اکنون پنجمین باشگاه ثروتمند دنیای فوتبال است که8./2 میلیارد پوند ارزش دارد که این رقم در مقایسه با 200 میلیون پوندی که شیخ منصور برای خرید باشگاه از شیناواترا در سال 2007 پرداخت کرد، رشدی بیش از 10 برابر را نشان می‌دهد.

پاری‌سن‌ژرمن: در همین حال فوربس پاری‌سن‌ژرمن را سیزدهمین باشگاه ثروتمند دنیا با ارزشی در حدود 814 میلیون پوند معرفی کرده است که ارزشی کمتر از تمام شش تیم برتر لیگ برتر انگلیس و دیگر بزرگان اروپا است.

 

در آینده چه چیزهایی در انتظار دو باشگاه خواهد بود؟

منچسترسیتی: من‌سیتی در یک دهه‌ای که اماراتی‌ها مالکش بوده‌اند پیشرفتی باورنکردنی در داخل و خارج زمین بازی داشته است. با استخدام پپ گواردیولا که همیشه رویای جذب او را داشتند و سرمایه‌گذاری‌هایی برای خرید بازیکن که ظاهراً نمی‌توان پایانی برای آنها متصور شد، سیتی حالا می‌تواند داعیه قهرمانی در هر تورنمنتی را داشته باشد اما اینکه این سرمایه‌گذاری‌ها سرانجام منجر به اضافه شدن جام قهرمانی لیگ قهرمانان به ویترین افتخارات باشگاه خواهد شد یا نه را باید منتظر ماند و دید.

پاری‌سن‌ژرمن: پاریسی‌ها فصل گذشته در کسب پنجمین قهرمانی متوالی‌شان در لیگ مغلوب موناکو شدند که این یک زنگ خطر به موقع برای مالکان باشگاه بود و در واکنش به این اتفاق آنها قصد دارند یک ولخرجی بی‌سابقه برای خرید نیمار با قراردادی به ارزش 222 میلیون یورو انجام دهند. با این حال پروژه قطری‌ها در پاریس زمانی می‌تواند کامل تلقی شود که آنها فاتح لیگ قهرمانان شوند.

منبع: دیلی میل

لیبک کوتاه خبر
http://iran-varzeshi.com/75661
ایران ورزشی
captcha
تازه ها
بیشتر