فوتبال ایران / شناسه خبر: 75669 / تاریخ انتشار : 1396/5/12 11:53
|
سرنوشت نامعلوم لژیونرهای پانیونیوس

شجاعی و حاجی‌صفی در منگنه

«ممکن است باشگاه پانیونیوس از میزان حساسیت ایرانی‌ها نسبت به رژیم اشغالگر قدس بی‌خبر باشد.»

ایران ورزشی آنلاین / باشگاه پانیونیوس یونان با انتشار بیانیه‌ای رسمی در سایت خود از دو بازیکن ایرانی خود درخواست کرد تا در دیدار برگشت یورو لیگ برابر مکابی رژیم صهیونیستی به میدان بروند. این باشگاه یونانی علی رغم آگاهی از این مساله که بازیکنان ایرانی مقابل نمایندگان رژیم صهیونیستی حاضر به مسابقه نمی‌شوند، از دو بازیکن ایرانی خود خواسته تا برابر مکابی بازی کنند. با این تصمیم، مسعود شجاعی و احسان حاجی صفی به شدت تحت فشار قرار گرفته و از تصمیم باشگاه خود ناراضی هستند چرا که آنها انتظار دارند پانیونیوس به تصمیم آنها برای بازی نکردن احترام بگذارد. در این بیانیه رسمی باشگاه یونانی آمده است:

«باشگاه پانیونیوس یونان با احترام کامل به تصمیم شجاعی و حاجی صفی که باشگاه را در سفر به سرزمین‌های اشغالی همراهی نکردند، از این دو بازیکن می‌خواهد تا به قرارداد خود با باشگاه احترام گذاشته و برای صعود تیم به دور بعدی با حضور در دیدار برگشت شرکت کنند. بازیکنان حرفه‌ای در این سطح باید به قرارداد خود احترام بگذارند و به صعود تیم خود به مراحل بعدی کمک کنند.»
با توجه به عملکرد شجاعی و حاج صفی در پانیونیوس، موضع جدید از سوی باشگاه یونانی رسانه‌های ایرانی را متعجب و شگفت زده کرده است. «جان جوگروپولوس» خبرنگار نشریه گاتزتای یونان به سایت ورزش سه می‌گوید: «ممکن است باشگاه پانیونیوس از میزان حساسیت ایرانی‌ها نسبت به رژیم اشغالگر قدس بی‌خبر باشد.»
پانیونیوس در دیدار رفت که به میزبانی مکابی در سرزمین‌های اشغالی برگزار شد با نتیجه یک بر صفر برابر حریف شکست خورد و حالا به دو بازیکن اصلی خود برای جبران این نتیجه فشار می‌آورد که باید در این مسابقه حاضر شوند. پانیونیوس یونان فصل گذشته نمایش درخشانی در لیگ یونان داشت و برای ادامه این روند روی دو بازیکن ایرانی خود حساب کرده اما مساله این است که ایرانی‌ها رژیم اشغالگر قدس را به رسمیت نمی‌شناسند و شجاعی و حاجی صفی نمی‌توانند در این دیدار به میدان بروند تا به این ترتیب حضور آنها در تیم یونانی تحت الشعاع این بازی قرار بگیرد. البته فشار ناگهانی باشگاه یونانی به دو ستاره ایرانی خود در شرایطی است که آنها از منع حضور این بازیکنان در دیدار مقابل تیم‌های اسراییلی باخبرند و هیچ بعید نیست که صهیونیست‌ها از بیرون به باشگاه یونانی فشار آورده که این دو بازیکن باید بازی کنند.
سال گذشته علیرضا جهانبخش دقیقا با همین مشکل مواجه شد اما پس از جلسه با مدیران باشگاه و توضیح مواضع کشور ایران، باشگاه آلکمار به تصمیم ستاره ملی پوش خود احترام گذاشت و از او در آن مسابقه استفاده نکرد تا نشان دهد در فوتبال تنها نتیجه هدف نهایی نیست. از باشگاه یونانی هم انتظار می‌رفت که با این دو بازیکن ایرانی جلسه‌ای برگزار و به خواسته آنها عمل کند تا این بازیکنان در طول فصل با آرامش ذهنی و روانی بهتری در لیگ یونان برای پانیونیوس بدرخشند.

از دژاگه تا هاشمیان و جهانبخش
تعامل تنها راه پیش روی حاجی صفی و شجاعی

موضوع بازی ملی‌پوشان کشورمان در ترکیب پانیونیوس مقابل یکی از باشگاه‌های رژیم صهیونیستی حالا به بحث اساسی تبدیل شده است و از آنجا که این تیم یونانی در تلاش است بازی رفت خود را جبران کند، از حاجی‌صفی و شجاعی خواسته در اختیار باشگاه و تیم باشند تا در صورت نیاز از آنها برابر تیم صهیونیستی بهره بگیرد. حاجی‌صفی و شجاعی از سفر به سرزمین‌های اشغالی امتناع کردند اما حالا مسوولان باشگاه پانیونیوس تلاش دارند، آنها را در بازی برگشت در اختیار داشته باشند. این موضوع یعنی به میدان نرفتن ورزشکاران ایرانی مقابل رژیم صهیونیستی در گذشته هم وجود داشته و بازیکنان فوتبال نیز همواره در این مورد حساسیت‌های خاص خودشان را داشتند و این مساله مختص به احسان حاجی‌صفی و مسعود شجاعی نیست. پیش از این ماجرای امتناع اشکان دژاگه، بازیکن ایرانی‌ تیم فوتبال ولفسبورگ آلمان از شرکت در یک بازی با تیم رژیم اشغالگر قدس به یک جنجال در آلمان بدل شده بود اما این بازیکن با افتخار اعلام کرد که او یک بازیکن ایرانی است و بنا به خواست خودش در دفاع از مردم مظلوم فلسطین مقابل این تیم صهیونیستی به میدان نرفته است. این مساله در بین ورزشکاران سایر رشته‌های ورزشی هم به وفور سابقه داشته اما دژاگه تنها فوتبالیست قبل از حاجی‌صفی و شجاعی نبوده که از این موضوع سر باز زده است، بلکه حتی پیش از آنها نیز در آلمان این مساله اتفاق افتاده؛ نخستین ‌بار در سال ۲۰۰۴ بود که تیم بایرن در چارچوب بازی‌های لیگ اروپا با تیم اسرائیلی «مکابی» بازی کند اما تیم بایرمونیخ بدون حضور بازیکن ایرانی خود، وحید هاشمیان به این بازی رفت. هاشمیان شرکت در بازی رفت این دیدار را که در تل‌آویو برگزار شد، رد کرد. به طور حتم این مساله تبعاتی برای فوتبالیست‌ها و ملی‌پوشان خوب کشورمان خواهد داشت اما بدون شک آنها همه این تبعات را به جان می‌خرند تا ثابت کنند همچنان طرفدار مظلومیت مردم بی‌دفاع فلسطین هستند. احسان حاجی‌صفی و مسعود شجاعی هم می‌توانند با تعامل با باشگاه پانیونیوس همچنان به راه خود ادامه دهند و در بازی برگشت هم به میدان نروند اما باید توجه داشت که این مساله حتما باید با تعامل با باشگاه باشد.

 

 

لیبک کوتاه خبر
http://iran-varzeshi.com/75669
ایران ورزشی
captcha
تازه ها
بیشتر