ورزش بین‌الملل / شناسه خبر: 75685 / تاریخ انتشار : 1396/5/15 14:55
|

بارسلونا باید با پول نیمار چه کند؟ / اجتناب از تکرار اشتباه گاسپارت

بارسا چکی 222 میلیون یورویی دارد و هوادارانی که غرورشان بابت جدایی نیمار جریحه دار شده، با این حال نباید در خرید بازیکنان جدید احساساتی شود. مرور تاریخ باشگاه بهترین راهنما برای بارتومئو است.

ایران ورزشی آنلاین / سید لو / اگر خوسپ ماریا بارتومئو رییس باشگاه بارسلونا نمی‌داند باید چه کند، بهتر است قدم بزند. به همه جای باشگاه سر بزند، به لاماسیا که روزی خانه معنوی تیم بود و حالا خالی است، به نوکمپ و بیمارستان و به جایی که سابقا دفتر خوان گاسپارت بود.

بارتومئو، نیمار را به پاری‌سن‌ژرمن داده و به دنبال راه حل است. مهربانانه از گاسپارت بپرسد به او خواهد گفت: «تو را به خدا، کاری که من کردم نکن. اصلا هیچ کاری نکن.» حداقل الان نباید کاری کند، باید بماند، نگاه کند، بشنود، فکر کند و صبور باشد.

آخرین بار که بارسلونا در چنین وضعیتی بود یعنی بند فسخ قرارداد فوق‌ستاره‌اش یکطرفه فعال شده و هیچ کاری نتوانسته بود انجام دهد، گاسپارت رییس بود. او در میانه مانوری که به جدایی لوییز فیگو و رفتنش به رئال مادرید انجامید، روی کار آمد. 600 کیلومتر آن طرفتر در سانتیاگو برنابئو فلورنتینو پرس تازه رییس شده بود با وعده ناممکن آوردن بهترین بازیکن بارسلونا!

مادرید برای فیگو 10 میلیارد پزوتا داد حدود 50 میلیون دلار که رکورد جهان بود. گاسپارت تلاش کرده بود مانع شود اما او که به اعتراف خودش، رییس فاجعه‌ای بود، نتوانست و برای اینکه جبران کند با اقدامات نسنجیده اوضاع را بدتر کرد. او برای مارک اوورمارس 6/39 میلیون یورو، جرارد لوپس 6/21 میلیون یورو، آلفونسو پرز 15 میلیون یورو و امانوئل پتی 9 میلیون یورو هزینه کرد، همه بازیکنان خوبی بودند اما به خاطر انتقال فیگو بیش از حد گرانقیمت گذاری شدند و هیچ یک موفق نشدند.

روند سقوط بارسلونا آغاز شد. خریدهای سال بعد بدتر بودند، خاویر ساویولا (30 میلیون یورو)، جیووانی(6/20)، فیلیپ کریستانوال(8/16)، فابیو روچمباک(6/14) و فرانچسکو کوکو (4/2 میلیون یورو) و اینها سرآغاز سقوط کامل کاتالونیا بود.

یک درس برای باشگاه وجود دارد؛ برای هواداران هم یک ترس. یکی از چیزهایی که در چند هفته اخیر مطرح شده به این ربط داشته که نیمار بازیکن خیلی خوبی است اما 222 میلیون یورو هم سرمایه بزرگی است که بارسلونا باید به خوبی برایش برنامه داشته باشد.

 تنها جدایی نیمار نیست که تصویر باشگاه را از پا افتاده و هیات مدیره‌اش را ناتوان از جلوگیری‌اش نمایش می‌دهد بلکه تردید درباره آنچه پیش روی تیم است نیز به آن اضافه شده. اوضاع نگران‌کننده‌ای است: بحث‌ها درباره نقش آکادمی و تیم جوانان و اینکه بارسلونا سنت خود را زیر پا گذاشته، آمدن آردا توران و آندره گومز به نوکمپ، نیامدن مارکو وراتی یا هکتور بیرین،جدایی دنی آلوز، خریدهای مادرید مثل دنی سبایوس، تونی کروس و مارکو آسنسیو، ماجراهای خریدن نیمار و زندانی بودن رییسی که او را خرید، همه باعث می‌شود این نگرانی در کاتالونیا به وجود آید که مادرید بازار را بهتر مدیریت می‌کند.

از دست دادن نیمار شروع تردیدها است و از دست دادن فرصتی که نیمار می‌توانست به باشگاه بدهد، این تردید را عمیق‌تر می‌کند.

بارسلونا قبل از این هم به دنبال تقویت خط میانی‌اش بود، قرار بود از PSG بخرد نه بفروشد و حالا جست‌وجویشان به خط حمله هم کشیده شده. باید جای نیمار را هم پر کنند، ترس آور اینکه شاید جایگزینی برای نیمار نباشد. درست است که 222 میلیون یورو پول خیلی زیادی است اما شاید به اندازه‌ای که به نظر می‌رسد، نباشد. آیا واقعا می‌شود با این پول چهار بازیکن خیلی خوب خرید با این تورم فوق‌العاده‌ای که در بازار شکل گرفته بخصوص برای بارسلونا.

همانطور که جرارد پیکه گفته بود هیچ کس مثل نیمار نیست با آنکه پول خیلی زیادی بابتش به حساب باشگاه واریز شده. نیمار قرار بود بهترین بازیکن جهان و جانشین لیونل مسی شود. باید ثابت کنند او رفته اما این یک آغاز است، کاری که سخت به نظر می‌رسد.

این می‌تواند یک فرصت بزرگ باشد اما یک اجبار هم هست و تجربه نشان داده هر وقت مجبور به خریدن باشی خوب نمی‌خری مثل کاری که گاسپارت کرد. در سال 2009 که منچستریونایتد، کریستیانو رونالدو را به رئال فروخت، توانست آنتونیو والنسیا، مایکل اوون، گابریل اوبرتان و مامه بیرام دیوف را بخرد. شما کدام را ترجیح می‌دهید؟

فشار زیادی است و بازار به سرعت تغییر می‌کند. هواداران راه حل می‌خواهند. نام‌های بزرگ تیترساز می‌شوند. باید با فوق‌ستاره‌ها قرارداد بست آن هم خیلی سریع! قابل درک است و شاید هم مفید واقع شود اما آیا باید واقعا این کار را کرد؟

بارسلونا با خروج نیمار غافلگیر شده: این چیزی نبود که برایش برنامه‌ریزی کرده بودند. باید واکنش نشان دهند اما به شکل صحیح. نباید شتابزده عمل کنند، کاری که باید در حال حاضر انجام دهند، هیچ است. این برای شروع بهترین است، در برابر این ایده که از جهان انتقام بگیرند، مقاومت کنند و در «دام گاسپارت» نیفتند. این بهترین کار ممکن در حال حاضر است.

مترجم: سیدعلی بلندنظر

لیبک کوتاه خبر
http://iran-varzeshi.com/75685
ایران ورزشی
captcha
تازه ها
بیشتر