ورزش بین‌الملل / شناسه خبر: 75693 / تاریخ انتشار : 1396/5/16 14:56
|

شکست بولت، بدترین کابوس دو و میدانی / چراغی که خاموش شد

یک دونده 35 ساله که دو سابقه دوپینگ دارد و هرچه مسن‌تر می‌شود، سریعتر می‌دود، وداع بزرگترین المپین دو و میدانی را ویران کرده. آیا مشکل بزرگتری هم وجود دارد؟

ایران ورزشی آنلاین / الیور هالت / سکوت وحشتناکی بر پایان فینال صدمتر مسابقات قهرمانی جهان در استادیوم لندن حاکم شد. قرار بود شب جشن باشد اما همه سرافکنده بودند، قرار بود رودی از طلا جاری شود اما اشک‌های تلخ جایشان را گرفت.

نه تنها یوسین بولت اسطوره دو و میدانی در آخرین مسابقه انفرادی‌اش از قهرمانی باز ماند بلکه این عنوان به کسی رسید که دو بار سابقه دوپینگ دارد، جاستین گاتلین. یک فیلم رومانتیک-کمدی به یک درام سیاه تبدیل شد و بدترین کابوس دو و میدانی مقابل دیدگان جهانیان شکل گرفت.

آنها که استادیوم را پر کرده بودند، بی صبرانه منتظر آخرین لحظه مسابقه بودند با این امید که در آخرین جشن قهرمانی بولت یک امضا از او بگیرند و از نزدیک ببینند که برای آخرین بار ژست قهرمانی می‌گیرد و به حالت تیراندازی خوشحالی می‌کند اما گاتلین در کسری از ثانیه از او جلوتر به خط پایان رسید. بولت سوم شد و یک آمریکایی جوان، کریستین کولمن که چند ساعت قبل در نیمه‌نهایی هم او را شکست داده بود، نقره گرفت. وقتی نتیجه روی تابلو نقش بست، آن اشتیاق جای خود را به تمسخر و انکار داد.

همه وانمود می‌کردند باز هم بولت برنده است. حتی گاتلین، قهرمان المپیک 2004 آتن، به خاطر بزرگی بولت برابر او زانو زد. دو سال قبل، یک مفسر دو و میدانی گفت بولت با پیروزی بر گاتلین در مسابقات قهرمانی پکن این ورزش را نجات داد اما حالا چه؟ این احساس وجود دارد که بامداد یکشنبه تنها یک مسابقه را نباختیم. واقعیت این است که دو و میدانی اجازه داد چنین اتفاقی بیفتد.

دو و میدانی اجازه داد گاتلین بعد از محرومیت ناشی از دوپینگ برگردد آن هم نه یک بار که دو بار. کار را هم برایش آسان کردند. حتی نایکی یک قرارداد اسپانسرشیپ جدید به او جایزه داد. لرد سباستین کو رییس فدراسیون جهانی دو و میدانی(IAAF) چند روز قبل گفت دوپینگ دیگر مشکل اصلی رشته‌اش نیست. یک دونده 35 ساله که دو سابقه دوپینگ دارد و هرچه مسن‌تر می‌شود، سریعتر می‌دود، وداع بزرگترین المپین دو و میدانی را ویران کرده. آیا مشکل بزرگتری هم وجود دارد؟ بولت برای نخستین بار در یک دهه در فینال مسابقات مهم شکست خورده آن هم به گاتلین که نماد تمام نکات منفی دو و میدانی است. این رشته به شدت در چرخه خودزنی گیر افتاده است.

هشت مدال طلای المپیک و 11 قهرمانی جهان و رکورد صدمتر و دویست متر شاید تا مدت زیادی پابرجا بماند. فهرست نفسگیر دستاوردهای بولت باعث می‌شود در کنار محمدعلی، تایگر وودز، پله و روژه فدرر قرار بگیرد اما آنچه دونده جاماییکایی را از بقیه جدا می‌کند این است که او هیچ رقیبی نداشته تا بزرگ بودنش را مشخص کند. بولت در جاده‌ای یک بانده می‌تاخت، او نه جو فریزر داشت، نه بابی مور و نه رافائل نادال. در دو و میدانی فقط بولت است و جای خالی رقیب حس می‌شد.

اهمیت بولت برای ورزش در یک دهه اخیر غیرقابل انکار است، او یکی از کاریزماتیک ترین ورزشکارانی است که در تاریخ بوده و زمانی در دو و میدانی درخشیده که این رشته به خاطر جنجال‌های دوپینگ به زانو درآمده بود. در سال‌های اوج، رقبای بولت کنار زده شدند نه به خاطر سن و سال و یا مصدومیت بلکه به خاطر محرومیت ناشی از دوپینگ. گاتلین، آسافا پاول، یوهان بلیک و تایسون گای. از میان 30 زمان برتر تاریخ در دوی صد متر تنها 9 بار توسط یک دونده پاک به دست آمده  که تمام آنها متعلق به بولت است. به هر حال، این جهانی است که بولت چنین سلطنتی در آن داشته، جهان گمان و تردید و ترس و تنفر، جهانی که هیچ کس نمی‌داند آنچه می‌بیند واقعی است یا نه. شاید به دلیل بزرگترین جوایز بولت باشد که او در این رشته به کمال رسیده و فراتر از تمام تردیدهایی است که بر رشته‌اش سایه افکنده. او چراغی در تاریکی بود و حالا این چراغ رفته.
مترجم: سیدعلی بلندنظر

 

لیبک کوتاه خبر
http://iran-varzeshi.com/75693
ایران ورزشی
captcha
تازه ها
بیشتر