فوتبال ایران / شناسه خبر: 75868 / تاریخ انتشار : 1396/6/8 00:54
|
علیه کخ دسیسه نمی‌کردند با استقلال قهرمان می‌شد

پاشازاده: تعیین ضرب‌الاجل برای منصوریان بدترین سیاست بود

مهدی پاشازاده در گفت‌و‌گو با حمیدرضا عرب: باید می‌گفتند منصوریان با قدرت به کارش ادامه می‌دهد نه اینکه بگویند منصوریان دو بازی یا 180 دقیقه فرصت دارد.

ایران ورزشی آنلاین / حمیدرضا عرب / گفت و گو با مهدی پاشازده کاملا رک و بی پرده است. پاشازاده سعی می‌کند با پاسخ‌های منطقی دروازه جدیدی به روی تصمیم‌گیران باشگاه استقلال باز کند. او بخشی از تجربیاتی را که داشته بیان می‌کند تا شاید مدیران باشگاه استقلال سیاست‌های مطلوب‌تری را پیش بکشند و با آهنگی منطقی‌تر به جلو حرکت کنند. پاشازاده موفقیت استقلال را موفقیت همه استقلالی‌ها می‌داند. حتی آنها که این روزها منتقد نمایش ضعیف آبی‌ها هستند و ناکامی‌اش را هم ناکامی همه...

-در یک هفته اخیر دو اظهارنظر متفاوت از شما دیدیم. یکی انتقاد از منصوریان و دیگری حمایت از او.
 من منطقی به ماجرا نگاه می‌کنم. اعتقاد دارم اگر قرار است منصوریان برود زودتر این کار را انجام بدهد و اگر هم قرار است از او حمایت شود، همه دست به دست هم بدهیم و به او کمک کنیم تا استقلال از این وضعیتی که دارد خلاص شود. استقلال اگر نتیجه بگیرد باعث سربلندی همه ما است و اگر هم نتیجه نگیرد باعث سرافکندگی همه ما است. بنابراین در بردها و باخت‌های تیم همگی سهم داریم.
-پیداست که بعد از ابقای منصوریان علاقه زیادی دارید به او کمک کنید.
 صد در صد. وقتی قرار شده منصوریان بماند من پاشازاده هم وظیفه دارم به او کمک کنم. اگر منصوریان در این مدتی که از باشگاه زمان گرفته موفق شد که فبها‌المراد اما اگر نشد به نظر من باید خودش از کار استعفا کند.
-استقلال تیم خوبی است و بازیکنان شاخصی دارد اما تا به امروز نتایجی گرفته که گرد یاس و ناامیدی را میان هواداران پاشیده است. به اعتقاد شما آیا این مجموعه ظرفیت خروج از بحران را دارد؟
 باور کنید استقلال ظرفیت رسیدن به صدر جدول را هم دارد. 2، 3 بازی ببرد کار تمام است. فقط ببرد، حتی مساوی هم نه. آن وقت شما می‌بینید که استقلال همان می‌شود که همه ما دوست داریم.
-سال‌ها برای استقلال بازی کردید. چنین تجربه‌ای را در ذهن دارید؟
 تا به حال یاد ندارم که اول فصل با چنین مشکلاتی مواجه شده باشیم. اواسط فصل بوده اما ابتدای فصل نه. چیزی که باعث افت استقلال شده مسائل روحی روانی است. البته من در داخل تیم نیستم اما می‌توانم احساس کنم که مشکل این استقلال فقط روحی روانی است که فقط به دست خود منصوریان و مدیران استقلال حل می‌شود.
-از جنبه‌های فنی چطور؟
 طبیعتا مسائل فنی هم هست. نمی‌شود همه مشکلات استقلال را ناشی از مشکلات روحی روانی دانست. به اعتقاد من اگر قدری تمرکز فنی بازیکنان افزایش یابد و هواداران هم حمایت کنند این تیم نتیجه می‌گیرد.
-یکی از ایرادهایی که به استقلال گرفته می‌شود تغییرات پی در پی ترکیب و حتی تاکتیک است.
 گاهی تغییرات دست کادر فنی نیست. همین الان ابروی بازیکن من در نساجی شکافته و شرایط خوبی ندارد. آیا من می‌توانم از او استفاده کنم؟ بخشی از تغییرات اجباری است و منصوریان ناچار این کار را انجام می‌دهد و بخشی هم به باخت‌ها ارتباط پیدا می‌کند. منصوریان نمی‌تواند همان تیمی که باخته را راهی زمین کند. باید تغییر بدهد. اینها اجتناب ناپذیر است.
-مدیران باشگاه استقلال بعد از نشست اخیر برای منصوریان زمان تعیین کردند. به اصطلاح اولتیماتوم دادند. این تصمیم بار روانی سنگینی روی تیم ایجاد نمی‌کند؟
 حتما بار روانی ایجاد می‌کند. با شما موافقم. سوال من از مدیران باشگاه استقلال این است که چرا برای منصوریان ضرب‌الاجل تعیین کردند؟ آنها نباید موضوع را رسانه‌ای می‌کردند. خودم را بگذارم جای منصوریان و جای بازیکنان استقلال دقیقا درک می‌کنم که در این فضا کار کردن چه دشواری‌هایی دارد. مدیران استقلال باید تکلیف خودشان را روشن کنند. آنها اگر می‌خواهند تغییر ایجاد کنند نباید از قبل اعلام کنند.
-یعنی اگر نمی‌خواهند با این کادر فنی ادامه بدهند همان لحظه اعلام کنند؟
 دقیقا. مدیران استقلال اگر واقعا نمی‌خواهند با منصوریان کار کنند باید سریع تصمیم بگیرند نه اینکه با این روش‌ها برای تیم بار منفی ایجاد کنند. به اعتقاد من آنها بعد از نشست اخیر باید سکوت می‌کردند و چیزی نمی‌گفتند. باید می‌گفتند منصوریان با قدرت به کارش ادامه می‌دهد نه اینکه بگویند منصوریان دو بازی یا 180 دقیقه فرصت دارد. آنها خیلی راحت می‌توانستند از سرمربی تیم‌شان بدون اینکه زمانی را اعلام کنند، حمایت کنند. بی‌سیاستی شد وگرنه چنین شرایطی پیش نمی‌آمد.
-ظاهرا تجربه کافی ندارند.
 من نمی‌توانم درباره تجربه آنها حرفی بزنم اما وقتی فوتبالی به ماجرا نگاه می‌کنم به خوبی می‌توانم بار روانی سنگین تعیین زمان برای سرمربی و حتی بازیکنان را در تیم حس کنم. این کار اصلا حرفه‌ای نبود.
-یکی دیگر از انتقاد‌هایی که به مدیران استقلال می‌شود نحوه انتخاب مربی خارجی است. آنها بدون اینکه پیش زمینه‌ای را ایجاد کنند، می‌گویند مربی خارجی می‌آوریم در حالی که انتخاب مربی خارجی کاری زمان‌بر است و باید با تحقیقات کافی انجام شود. از سویی سابقه نشان داده مربی خارجی سطح پایین در استقلال نمی‌تواند موفق باشد. نمونه‌اش رولند کخ که زمان خودتان در استقلال سرمربی بود.
 درباره کخ باید اعتراف کنم که یکی از بهترین مربیان خارجی بود. نمی‌خواهم پرونده‌ها و پشت پرده‌های آن دوران را باز کنم. فقط به همین جملات بسنده می‌کنم که اگر کخ یک دستیار خوب ایرانی داشت و آن همه دسیسه علیه‌اش نمی‌شد قطعا در استقلال موفق می‌شد و حتی قهرمانی هم می‌آورد. آن زمان افرادی کنار کخ بودند که تجربه نداشتند برای همین کخ در استقلال موفق نشد اما وقتی از استقلال به ترکیه رفت موفقیت‌های بسیاری را به دست آورد.
-همین فضا شاید خیلی‌ها را نگران کرده که اگر روزی مدیران استقلال ناچار به انتخاب سرمربی خارجی شدند، همان اتفاقات فصل دوم لیگ برتر تکرار شود.
 قطعا نگران کننده هم هست. در این شرایط مدیریت باشگاه است که می‌تواند اوضاع را سر و سامان بدهد. من با فضای فکری مدیران باشگاه استقلال آشنا نیستم فقط می‌توانم آرزو کنم که بهترین تصمیم‌ها را بگیرند. به واقع اگر قرار به انتخاب مربی خارجی خوب است باید بهترینش بیاید و البته حمایت هم بشود که بلای کخ سرش نیاید. اگر هم می‌خواهند با منصوریان ادامه بدهند سفت و سخت پشت او باشند و اجازه ندهند به تیم فشار روانی وارد شود.
-اینطور که پیدا است از موضوع اولتیماتوم به منصوریان خیلی ناراحتید.
 بله، خیلی زیاد. امیدوارم سیاستگذاری‌ها بهتر شود.
-آقای پاشازاده بیرون از منزل، استقلالی‌ها وقتی شما را می‌بینند چه برخوردی دارند؟
 ابتدای صحبت‌هایم گفتم که اگر تیم ببرد سودش توی جیب من پاشازاده که الان در استقلال هیچ فعالیتی ندارم هم می‌رود. اگر هم ببازد برای من زندگی کردن سخت می‌شود. چند روز پیش مجبور شدم با تاکسی تا نقطه‌ای از شهر بروم. در مسیر هوادارانی که خیلی آگاه بودند با من همکلام می‌شدند. آنها حرف‌هایی می‌زدند که من تاسف می‌خوردم. یکی از آنها می‌گفت: «پسرم از وقتی استقلال باخته مریض شده و افسردگی گرفته است.» باور کنید مردم از باخت‌ها اذیت می‌شوند. یکی دیگر از هواداران به من گفت: «تلویزیون خانه‌اش را با مشت شکسته است.» اینها واقعیت جامعه ما است. البته نه اینکه فقط برای استقلال این وضعیت مصداق داشته باشد. نه اینطور نیست. برای پرسپولیس هم همین است. به خدا من دلم برای هواداران استقلال می‌سوزد و از عمق جان احساسات آنها را درک می‌کنم.
-اگر بخواهید دلیل این ناکامی‌ها را بیان کنید چه کسانی را مقصر می‌دانید.
 همه ما سهم داریم. من، شما خبرنگارانی که برای استقلال کار می‌کنید، هواداران، مدیران، مربیان، بازیکنان، تدارکات تیم، پیشکسوت‌ها و هر کسی که با استقلال قرابتی دارد. اینطور نیست که مسوولیت شکست را گردن یک گروه بیندازیم.
-و چه چیزی باعث برون رفت استقلال از این چالش خواهد شد؟
 به اعتقاد من تا وقتی همه چیز جفت و جور نباشد یک تیم موفق نمی‌شود. من به امید روزی نشسته‌ام که در استقلال همه چیز جفت و جور باشد تا تیم نتیجه بگیرد. از صمیم قلب هم آرزو می‌کنم این اتفاق در همین روزهای پیش رو بیفتد و استقلال با منصوریان و این بازیکنان به توفیق برسد.

 

لیبک کوتاه خبر
http://iran-varzeshi.com/75868
ایران ورزشی
captcha
تازه ها
بیشتر