فوتبال ایران / شناسه خبر: 75871 / تاریخ انتشار : 1396/6/8 15:56
|
از دژاگه و کریمی تا عزت‌اللهی، انصاری فرد و رضاییان

رودست کی‌روش: بی‌تیم ها، بازی نکرده ها؛ با انگیزه ها

اکبر منتشلو / کی روش به خوبی می‌داند که در این دو دیدار انگیزه بازیکنان بر خودنمایی بیشتر از هر کار تاکتیکی جوابگو خواهد بود، پس دست به اقدامی می‌زند که قابل توجه است.

ایران ورزشی آنلاین / اکبر منتشلو / تیم ملی فوتبال کشورمان در ادامه رقابت‌های انتخابی جام جهانی 2018 روسیه دو دیدار تشریفاتی در پیش دارد و کارلوس کی‌روش تمام توان خود را به کار گرفته تا این دو بازی را از تشریفاتی بودن درآورد. سرمربی تیم ملی کشورمان برای رسیدن به این هدف، در اولین قدم تلاش کرد فهرست تیمش طوری باشد که انگیزه بیشتری به آن تزریق شود. او پیش از دیدار با کره جنوبی ملی‌پوشان لیگ برتر کشورمان را اعلام کرد و البته بعد از آن به سراغ لژیونرها رفت و آنها را مستقیم به کره جنوبی فراخواند. فهرست کی‌روش تفاوت زیادی با فهرست‌های چند ماه اخیرش ندارد اما برخی بازیکنان با شرایط متفاوتی مجدداً در فهرست کی‌روش قرار گرفتند. کاری که شاید هیچ مربی دیگری غیر از کی‌روش جرات این کار را نداشت و اگر این کار را می‌کرد با انبوهی از انتقادها روبه‌رو می‌شد.

همانطور که گفته شد این بازی از نظر امتیازی و تاثیرش بر صعود کردن تیم ملی کشورمان به جام جهانی تشریفاتی است و از اهمیت چندانی برخوردار نیست اما به هر حال تفکرات خاص کی‌روش باعث شده تا او برای این دو بازی هم تمام توان تیمش را به کار گیرد. او به خوبی می‌داند که در این دو دیدار انگیزه بازیکنان بر خودنمایی بیشتر از هر کار تاکتیکی جوابگو خواهد بود، پس دست به اقدامی می‌زند که قابل توجه است. او بازیکنانی را به تیم ملی دعوت می‌کند که یا با تیمی قرارداد ندارند و در حقیقت بیکار هستند و یا جایگاهی در ترکیب تیمشان ندارد و مدتهاست در بازی رسمی و حتی تدارکاتی به میدان نرفتند. بهتر است نگاهی به شرایط برخی از این بازیکنان داشته باشیم.

اشکان دژاگه؛ بدون تیم ولی آماده
کاپیتان تیم ملی کشورمان و بازیکنی که روزهای خوبی را با تیم ملی سپری کرده، اکنون مدت هاست که در ترکیب تیمی به میدان نرفته و هنوز هم تیم آینده خود را مشخص نکرده است. هر روز گمانه‌زنی‌های زیادی از تیم آینده اشکان دژاگه به گوش می‌رسد اما او بدون بازی در ماه‌های اخیر و مشخص نبودن تیمش به اردوی تیم ملی دعوت شده است و به احتمال زیاد در ترکیب تیم ملی هم قرار بگیرد. هر چند اشکان دژاگه همواره تلاش کرده آمادگی خود را حفظ کند اما او را می‌توان یکی از بازیکنان ناکام تلاشگر نامید که کی‌روش به خاطر انگیزه‌اش در فهرست قرار داده است. به طور حتم به این زودی‌ها هم نمی‌توان انتظار داشت که او تیم آینده‌اش را مشخص نماید. در آخرین خبرها صحبت‌هایی درباره بازگشت او به لیگ انگلیس بود اما هنوز خبری رسمی درباره تیم آینده اشکان وجود ندارد.

علی کریمی، بدون تیم ولی با انگیزه
کریمی در غیاب برخی بازیکنان خیلی زود در ترکیب اصلی تیم ملی قرار گرفت و توانست عملکرد خوبی در کنار سایر بازیکنان تیم ملی داشته باشد. او نشان داد که در هماهنگی با سایر بازیکنان می‌تواند در میانه میدان، نیاز تیم ملی را تامین کند اما کریمی هر چقدر که در تیم ملی خوش شانس بود، در تیم باشگاهی از بدشانسی رنج برد، تا در روزهایی که کی‌روش در تدارک تهیه فهرست تیم ملی بود، او بدون تیم و بدون بازی مقابل چشمان کی‌روش باشد. کریمی هنوز هم تیمش را مثل دژاگه مشخص نکرده و هر روز گمانه‌زنی‌های متفاوتی از برگشت او به سپاهان و پیشنهادهایش از کشورهای دیگر به گوش می‌رسد اما او به هر حال یکی از بازیکنان بدون تیم ولی با انگیزه تیم ملی است و در فهرست کی‌روش برای دو دیدار کره جنوبی و سوریه قرار گرفته است. شاید کریمی را بعد از تیم ملی بتوانیم در سپاهان ببینیم.

عزت‌اللهی بدون تیم ولی هماهنگ با تیم ملی
سعید عزت‌اللهی را هم می‌توان یکی از علاقه مندیهای کی‌روش دانست. این ملی‌پوش خوش اخلاق و جوان کشورمان هم هر چقدر که در تیم ملی خوش شانس بوده و توانسته عملکرد قابل قبولی داشته باشد، در تیم باشگاهی با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شده است. سعید بعد از مدتها حضور در روسیه هنوز نتوانسته جایگاه واقعی خود را در این رقابت، مثل سردار پیدا کند و حضورش در این کشور موفقیت‌های چندانی را برای او رقم نزده است. عزت‌اللهی در بازگشت مجدد به روستوف با بی مهری کامل سرمربی این تیم مواجه شده و به همین دلیل حتی در یک بازی رسمی و غیر رسمی برای روستوف به میدان نرفته است. شایعات جدی درباره جدایی او از روستوف و بازی نکردن او در ترکیب این تیم باعث شده تا او را هم در زمره بازیکنان بدون تیم قلمداد کرد. در هر صورت سعید هماهنگی خوبی در ترکیب تیم ملی دارد و انگیزه او هم مضاعف است.
از 24 بازیکن دعوت شده به تیم ملی سه بازیکن در هیچ بازی باشگاهی در ماه‌های اخیر حضور نداشتند و دو نفر از این سه بازیکن حتی تیم باشگاهی مشخصی هم ندارند اما این تنها ریسک فهرست کی‌روش نیست. باید اذعان کرد که بازیکنانی مثل علیرضا حقیقی، رامین رضاییان و کریم انصاری فرد هم شرایط بهتری نسبت به سه بازیکن نامبرده ندارند. علیرضا حقیقی در چند بازی اخیر به میدان رفته است اما پیش از این مدتها در ترکیب تیمش حضور نداشته است. رضاییان نیز یک در میان در بازی‌های تیمش حضور دارد و هنوز نتوانسته به‌عنوان یک بازیکن ملی‌پوش جایگاه ثابتی در تیم باشگاهی‌اش داشته باشد و البته کریم انصاری فرد که در ماه‌های اخیر بارها و بارها خبر جدایی‌اش از المپیاکوس منتشر شده است و در ترکیب این تیم کمترین بازی را داشته است. با دعوت از این بازیکنان که معمولا انگیزه‌های خاص خودشان را برای دو دیدار پایانی تیم ملی دارند و جنگ روانی که کی‌روش مخصوصا قبل از بازی با کره به راه انداخته، می‌توان دریافت سرمربی پرتغالی تیم ملی به دنبال تزریق انگیزه به تیمش است تا این دو بازی را از شکل تشریفاتی خارج کند و تیمش با عملکردی فوق‌العاده راهی مسابقات جام جهانی 2018 روسیه شود.

 

لیبک کوتاه خبر
http://iran-varzeshi.com/75871
ایران ورزشی
captcha
تازه ها
بیشتر