فوتبال ایران / شناسه خبر: 75943 / تاریخ انتشار : 1396/6/15 14:29
|

مهم‌ترین ماموریت برانکو: زوج طارمی – منشا را بساز

محسن مسلمان اعتقاد دارد که طارمی و منشا به دلیل شباهت سبک بازی شان نباید همزمان در زمین باشند. در این شرایط نقش برانکو برای هماهنگ کردن دو گلزن پرسپولیس چیست؟

ایران ورزشی آنلاین / ماجرای طارمی و منشا در ترکیب پرسپولیس حالا روایت تازه‌ای پیدا کرده است. دو آقای گل اول و دوم لیگ برتر در فصل شانزدهم که حالا در پرسپولیس کنار یکدیگر به میدان می‌روند و رقیب یکدیگر هستند. سرخ‌ها بعد از مصیبت‌های فصل گذشته و کمبودهای روی نیمکت در تابستان پرهیاهو، تمرکز خود را روی نیمکت و ترمیم این بخش از تیم و جذب ستاره‌های همطراز با نفرات اصلی معطوف کردند و نتیجه این هدف، جذب ستاره‌های نامدار و درجه یک بود که به پرستاره شدن پرسپولیس منجر شد.

شاید مهم‌ترین و بزرگترین ورودی پرسپولیس در تابستان 96 گادوین منشا بود؛ مهاجم گریزپای پیکان که در لیگ شانزدهم عملکردی خیره کننده داشت و بعد از مهدی طارمی روی پله دوم بهترین گلزنان فصل نشست. جذب او اما در شرایطی صورت گرفت که ناز و اداهای کلیشه‌ای مهدی طارمی در تابستان داغ آغاز شده بود و آقای گل لیگ تصمیم داشت هر طور شده راهی قاره سبز شود و فوتبال خود را در اروپا دنبال کند. در چنین شرایطی مشخص بود با جدایی احتمالی طارمی، منشا مهاجم اصلی و هدف سرخ‌ها خواهد بود اما همه چیز در دقیقه 90 منتفی شد.

اصرارهای طارمی البته با مخالفت باشگاه همراه شد تا در نهایت مرد شماره 9 سرخ‌ها در پرسپولیس ماندنی شود و همین تمامی معادلات و پیش بینی‌ها را به هم ریخت. حالا پرسپولیس دو مهاجم آماده و مدعی داشت تا این ترکیب بدل به یکی از دغدغه‌های شیرین برانکو ایوانکوویچ شود. با توجه به آرایش مورد علاقه برانکو و حضور دو مهاجم در زمین، خیلی‌ها خوشبین بودند که زوج طارمی – منشا بدل به ویرانگرترین و خوفناک‌ترین خط حمله لیگ برتر شود اما این پیش‌بینی‌های خوش‌خیالانه خیلی زود جای خود را به تردیدهای بزرگ دادند.

علامت سوال اول و البته کلیدی از یک شائبه مضحک نضج گرفت؛ آنجا که نزدیکی و صمیمیت طارمی با هافبک‌های پرسپولیس این شایعه را پررنگ کرد که هافبک‌های پرسپولیس هوای رفیق خود را بیشتر از مهاجم نیجریه ای دارند و به او پاس نمی‌دهند. شایعه‌ای عجیب که چند هفته نخست بدل به موسیقی متن نمایش سرخ‌ها شده بود که البته با سمفونی هماهنگ آنها هیچ قرابتی نداشت و بیشتر شبیه یک ساز ناکوک می‌ماند. برانکو با همان ادبیات مخصوص به خود بارها و بارها کوشید این شایعه را از بیخ و بن تکذیب کند اما هر بار این فرضیه با رنگ و لعاب بیشتری روایت می‌شد.

با این وجود به نظر می‌رسد که بهترین روایت از این شایعه را محسن مسلمان دارد. هافبک بازیساز سرخ‌ها که تاکید می‌کند جنس بازی طارمی و منشا شبیه و نزدیک به هم است و همین نزدیکی سبب شده تا این دو نتوانند در کنار هم موفق باشند و زوجی طلایی را شکل بدهند. در حقیقت مسلمان اعتقاد دارد که طارمی و منشا به هیچ وجه مکمل هم نیستند و از همین رو در ترکیب اصلی پرسپولیس تنها یک جا برای یکی از این دو خواهد داشت. یعنی یا باید منشا بازی کند یا طارمی و حضور هر دو در کنار هم همانند یک وصله ناجور در ترکیب پرسپولیس است که منجر می‌شود هیچ‌کدام قادر به ارائه توانایی‌های خود نباشند.

تحلیل مسلمان از شرایط زوج طارمی – منشا به نظر درست ترین و بهترین خوانش از این داستان پر ماجراست. تحلیلی منطقی و به دور از احساسات رایج و هیجانات کاذب که به درستی مشکل موجود را بررسی می‌کند. مسلمان به‌عنوان هافبک بازیسار و به‌عنوان ستاره‌ای که وظیفه اصلی تغذیه مهاجمان را دارد، نگاه منطقی و فنی به مشکل خط حمله پرسپولیس داشته. مشکلی که به نظر آبشخور و سرمنشا همه ماجراها و حاشیه‌های به‌وجود آمده است.

این تحلیل منطقی و ساده البته در دل و کنه خود مستقیما برانکو ایوانکوویچ را نشانه می‌گیرد. سرمربی سرخ‌ها که یک تکنسین خبره و طراز اول است و باید این مشکل را به بهترین شکل ممکن حل کرده و برای آن راه حلی فنی در نظر بگیرد. این وظیفه برانکوست که بتواند برنامه و تدبیری بیندیشد که زوج طارمی و منشا در کنار هم به میدان رفته و بیشترین راندمان و بازدهی را داشته باشند.

برانکو باید برای هر روی پیکان زهری خود با توجه به ویژگی‌های فنی و جنس بازی وظایفی جداگانه و کاملا تفکیک شده در نظر بگیرد تا طارمی و منشا بتوانند در کنار هم به میدان رفته و بدرخشند. نیمکت‌نشین کردن هر کدام از این دو ستاره هرگز به سود پرسپولیس نخواهد بود و یک خودزنی بزرگ و یک انتحار خودخواسته به شمار می‌رود. زوج‌سازی از آقای گل اول و دوم لیگ فصل گذشته مهم‌ترین ماموریت برانکو در فصل جاری خواهد بود. ماموریتی بس خطیر و حساس که می‌تواند پرسپولیس را بدل به خوفناک‌ترین تیم نه در لیگ برتر، بلکه آسیا کند. این کمترین انتظار ما از برانکوست.

 

کلیدواژه

پرسپولیس

برانکو ایوانکوویچ

مهدی طارمی

گادوین منشا

کانال تلگرام ایران ورزشی
captcha