یادداشت / شناسه خبر: 75989 / تاریخ انتشار : 1396/6/21 14:50
|

پرسپولیس – الاهلی / وقت حرفه‌ای بودن

سعید زاهدیان / این تیم اگر خودش را در قواره قهرمانی می‌بیند، باید از این بازی و حتی بازی‌های سخت‌تر هم بگذرد و از حالا برای خودشان شأن قهرمان‌ها را داشته باشند.

ایران ورزشی آنلاینسعید زاهدیان / پرسپولیس – الاهلی به گفته برانکو «بازی سال» است. برنده این بازی به نیمه نهایی لیگ قهرمانان می‌رسد. تقریبا همه چیز برابر و مساوی به نظر می‌رسد و تنها دغدغه پرسپولیس 2 گلی است که در عمان خوردند. به دلیل گل خورده در بازی رفت، حالا باید این مسابقه را ببرند؛ با چه نتیجه‌ای هم، مهم نیست.

حال پرسش اصلی اهالی فوتبال اینجاست که آیا پرسپولیس می‌تواند الاهلی عربستان را در مسابقه امروز شکست دهد؟
پر واضح و آشکار است که پرسپولیس رقیب سختی دارد و به همین دلیل برانکو از این مسابقه با عنوان بازی سال یاد می‌کند اما پس از سال‌ها اگر یک تیم از ایران می‌خواهد در آسیا جام قهرمانی را بالای سر ببرد، باید از این میدان‌های سخت و پرماجرا عبور کند.
پیش از این سپاهان و ذوب‌آهن در شکل جدید مسابقات لیگ قهرمانان آسیا تا فینال هم پیش رفته‌اند اما در مصاف با ژاپنی‌ها – که اساسا تیم‌هایی سازمان یافته هستند – فینال را واگذار کردند و از رسیدن به این جام مهم محروم شدند. اما وقتی به دو فینالیست قبلی ایرانی نگاه می‌کنیم، اختلاف قهرمان شدن و نایب قهرمان شدن را در لحظات و تک موقعیت‌هایی می‌بینیم که تیم‌های ما کم‌تجربگی کردند و در مقابل حریفان ژاپنی با استفاده از همین تک موقعیت‌ها به گل رسیدند. البته نباید میزبانی آنها را نادیده گرفت، چرا که در گذشته همواره ژاپن میزبان تک بازی فینال بود، شاید این قانون عجیب کنفدراسیون فوتبال آسیا هم در ناکام ماندن تیم‌‌های ایرانی بی‌تاثیر نبوده است.
خیلی به عقب نرویم؛ همین استقلال چند سال پیش تا پای نیمه نهایی پیش رفت اما در دو بازی رفت و برگشت مقابل اف‌سی سئول کره ناکام ماند. آن تیم استقلال هم چیزی برای رسیدن به نیمه نهایی یا فینال کم نداشت و در رقابتی نزدیک بازی را باخت. مصدومان استقلال و فاصله سفر از تایلند تا کره در مجموع باعث شد استقلال بازنده این رقابت نزدیک باشد. البته حتما عوامل دیگری هم بوده که مورد بحث ما نیست.
اکنون پرسپولیس با گروهی از بهترین بازیکنان ایران و یک مربی خوب در آستانه رسیدن به نیمه نهایی است. برانکو مرد باتجربه سرخ‌ها چند روز پیش جمله‌ای گفت که نشان می‌دهد این بازی‌های حساس را خوب می‌شناسد. وقتی برانکو می‌گوید: «برای پیروزی بر الاهلی 9 بازیکن پرسپولیس باید عالی بازی کنند یعنی برای عبور از این مرحله دشوار بیش از 90 درصد تیم باید در فرم ایده‌آلی قرار بگیرند و همان تک فرصت‌ها و موقعیت‌ها را هدر ندهند. یعنی برای مهدی طارمی دیگر فرصت تکرار وجود ندارد و او باید با تمرکز بالا ضربات نهایی را بزند. یا دروازه‌بان و خط دفاع حق اشتباه ندارند و این 90 دقیقه – یا نهایت 120 دقیقه – عمر فوتبالی‌شان را باید بی‌اشتباه پشت سر بگذارند.
بازی رفت برای پرسپولیس یک درس بزرگ داشت؛ حریف حرفه‌ای آنها پیش از آنکه شاگردان برانکو گرم شوند و در فضای جدی مسابقه قرار بگیرند، گل اول را زد. زمان زیادی طول کشید تا پرسپولیس از شوک گل زودهنگام خارج شود ولی پس از آنکه بازیکنان توپ و زمین را در اختیار گرفتند و بازی همیشگی و شناخته شده پرسپولیس را ارائه دادند، در شکل بازی، پرسپولیس بر الاهلی چربید اما دوباره یک گل غافلگیرکننده، نظم تیمی برانکو را برهم زد. سرمربی پرسپولیس که تیمش را آشفته دید، زود دست به کار شد و با 3 تعویض شوک جدیدی به تیم بازنده داد که اثربخش بود. حالا سوای اتفاقات بازی رفت، یک مسابقه با همان حساسیت‌های بازی قبلی پیش روی پرسپولیس است و هم برانکو و هم بازیکنان باید روزی فوق‌العاده را پشت سر بگذارند. لب کلام اینکه این تیم اگر خودش را در قواره قهرمانی می‌بیند، باید از این بازی و حتی بازی‌های سخت‌تر هم بگذرد و از حالا برای خودشان شأن قهرمان‌ها را داشته باشند. این شاید کلیدی‌ترین نکته بازی حساس امشب باشد که برانکو و تیمش، با نگاهی متفاوت از همیشه، در نهایت حرفه‌ای بودن، نشان دهند که مرد بازی‌های بزرگ هستند و حتی در میدان‌های سخت‌تر از این هم می‌توانند ورق را به نفع خود برگردانند و حریف را از خود متاثر کنند، نه اینکه تحت تاثیر بازی، اتفاقات و حوادث غیر قابل پیش‌بینی باشند.

 
لیبک کوتاه خبر
http://iran-varzeshi.com/75989
ایران ورزشی
captcha
تازه ها
بیشتر